Святий Петро Канізій

          Петро Канізій (лат. Petrus Canisius; прізвище від лат. Canis «собака» відповідно до спочатку голландської прізвищем De Hondt з тим же значенням; 8 травня 1521, Неймеген - 21 грудня 1597, Фрібур) - нідерландський релігійний діяч, член ордена єзуїтів, канонізований Католицькою церквою в 1925 році. Зарахований до числа Вчителів Церкви. Дядько Генріха Канізія.

          У 1536-1546 році навчався в Кельнському університеті, де зблизився з членами Товариства Ісуса. У 1543 році вступив в спільноту, ставши першим єзуїтом з числа голландців. Після закінчення університету висвячений на священика, займався богослов'ям і видавничою діяльністю, зокрема, видав праці Кирила Олександрійського і Папи Лева Великого. У 1548-1549 роках викладав богослов'я в Мессіні (Сіцілія), в 1549 році склав вічні монаші обіти і в тому ж році отримав ступінь доктора богослов'я.

          У 1549-1552 роках був ректором Віденського університету, викладав у ньому богослов'я. Тричі відмовлявся від прийняття сану єпископа, бажаючи зосередитися на справах ордена.

          У 1556-1569 роках обіймав посаду провінціала провінції Товариства Ісуса на півдні Німеччини. У цей період він став одним з найбільш впливових членів ордену. Постійно роз'їжджав по всій Німеччині, засновував і контролював єзуїтські школи. Ставши довіреною особою багатьох з католицьких князів Південної Німеччини, енергійно протидіяв поширенню Реформації. Мав великий вплив на імператора Священної Римської імперії Фердинанда I. Брав участь у роботі Тридентського собору, після його закінчення виконував у Німеччині ряд папських місій, спрямованих на реалізацію постанов собору.

          У 1580 р. Канізій пішов з Німеччини, залишивши у себе за спиною німецьку провінцію єзуїтів, яка перетворилася завдяки його діяльності на потужну контрреформаторскую силу. Останні 17 років життя він провів у швейцарському Фрібуре, де заснував школу єзуїтів, що стала згодом підставою Фрібурського університету.

          Петро Канізій - автор 30 богословських творів. Найбільшу популярність отримали три катехізиси - «Сума християнського вчення», «Сума християнського вчення, розбита на питання і пристосована до сприйняття людей неосвічених» і «Малий катехізис». Катехізиси Канізія ще за його життя витримали понад 200 видань. Канізій також був відомий своїми проповідями, особливо в кафедральному соборі Аугсбурга, де він регулярно служив в 1559-1568 роках.

          Відразу після смерті Канізія був початий процес його беатифікації, який однак був на час перерваний у зв'язку з розпуском єзуїтів у 1773-1814 роках. У 1864 році Петро Канізій був зарахований до лику блаженних, 21 травня 1925 року він канонізований і зарахований до Учителів Церкви. Папа Лев XII називав Петра Канізія другим апостолом Німеччини після Боніфація. Пам'ять Петра Канізія в Католицькій церкві - 21 грудня, у Німеччині прийнята дата 27 квітня.

© 2024 - Паломницький центр При використанні інформації з нашого сайту посилання на https://bpc.org.ua є дуже бажаним.