Святий апостол Андрій

          Андрій походив із Витсаїди (див. Йн 1,44), але на час покликання мешкав у свого брата Петра в Капернаумі (див. Мк 1,21. 29-30). Обидва брати були рибалками. Андрій належав до учнів Йоана Хрестителя, але пішов за Ісусом Христом після Його хрещення в Йордані (пор. Йн 1,35-41). Оскільки Андрій перший знайшов Месію і привів до Нього Петра, його ще називають Первозванним. Хоча ані Андрій, ані Петро не стали учнями Христа з першої ж зустрічі: познайомившись із Ним, вони повернулися до своєї риболовлі, і потім їх обох Христос покликав, «як закидалі сіті в озеро»: момент їхнього другого – основного – покликання подає Євангеліє від Матея (Мт 4, 18-20).

          Новий Завіт мало згадує Андрія (наприклад, як свідка чуда в Кані або помноження хлібів), а ось християнська Традиція постаралася ширше дослідити його діяльність. Оріген (†254) вважав, що Апостол Андрій подався у Скифію – землі поміж Дунаєм і Доном. Відповідно, це робить його Апостолом слов’ян. Згідно зі св.Єронімом (†421), Андрій трудився у Понті, Кападокії та Витинії, звідки подався до Ахаї. За переказами, він був також у Константинополі, де висвятив першого єпископа. Загалом дані про проповідь Андрія у Понті, Витинії (нині західна Туреччина) і Тракії (Болгарія) більше походять з апокрифів «Діяння Андрія» (ІІ ст.) та «Страсті Андрія» (IV ст.), ніж з історичних джерел.

          Хоча точних історичних даних про діяльність Апостола Андрія на нинішніх українських землях немає, однак це не завадило українському православ’ю 1621 року ствердити своє апостольське походження. Всі відомі історичні джерела згідні в тому, що місійні шляхи Андрія завершилися в грецькому місті Патри, де за наказом імператора Нерона Апостола розіп’яли вниз головою на Х-подібному хресті. Це сталося 30 листопада 65 або 70 року н.е.

          Реліквії св.Апостола Андрія були урочисто переказані Православній Церкві Греції у м.Патри. Це зробив 25 вересня 1964 року Папа Павло VI. Грецька Церква також володіє часточкою хреста, на якому загинув св.Андрій.

          Ахая донині пишається тим, що св. Андрій Апостол був її першим митрополитом. А в Києві 1212 року було споруджено першу дерев’яну церкву Воздвиження Чесного Хреста – на тому місці, де, за переказами, Апостол поставив перший на цих землях хрест.

© 2024 - Паломницький центр При використанні інформації з нашого сайту посилання на https://bpc.org.ua є дуже бажаним.