Святий Ігнатій Богоносець

          Священномученик Ігнатій Богоносець, родом із Сирії, був учнем святого апостола і євангеліста Івана Богослова, разом зі святим Полікарпом (пам'ять 8 березня), єпископом Смирнським. Святий Ігнатій був другим єпископом Антіохійським, наступником єпископа Євода, святого апостола від 70-ти.

          Передання повідомляє, що коли святий Ігнатій був дитиною, Спаситель обійняв його і сказав: "Якщо не навернетесь і не будете як діти, не ввійдете в Царство Небесне" (Мт. 18, 3). Богоносцем ж він найменований тому, що мав Ім'я Спасителя в своєму серці і невпинно Йому молився. Святий Ігнатій ревно і не шкодуючи сил трудився на ниві Христовій. Йому належить встановлення в церковній службі антифонного співу (на два лики або хори). Під час гонінь він укріплював душі своєї пастви і сам горів бажанням постраждати за Христа.

          У 106 році імператор Траян (98 - 117), з нагоди перемоги над скіфами, наказав повсюдно приносити жертви язичницьким богам, а християн, що відмовляються поклонитися ідолам, вбивати. Під час походу проти вірмен і парфян в 107 році імператор проходив через Антіохію. Тут йому донесли, що єпископ Ігнатій відкрито сповідує Христа, учить зневажати багатство, вести добродійне життя, зберігати дівоцтво. У цей час святитель Ігнатій добровільно з'явився до імператора, аби відвернути гоніння на антіохійських християн.

          Наполегливі прохання імператора Траяна принести жертву язичницьким ідолам були рішуче знехтувані святим Ігнатієм. Тоді імператор вирішив віддати його на поживу звірам в Римі. Святитель Ігнатій з радістю прийняв винесений йому вирок. Його готовність до мученицького подвигу засвідчена очевидцями, що супроводжували святого Ігнатія з Антіохії до Риму.

          На шляху до Риму корабель, що відплив з Селевкії, зупинився в Смирні, де святий Ігнатій зустрівся зі своїм другом  - єпископом Полікарпом Смирнським. З інших міст і сіл до святого Ігнатія стікалися священнослужителі та віруючі. Святитель Ігнатій перестерігав всіх не боятися смерті і не сумувати про нього. У своєму посланні до римських християн від 24 серпня 107 року він просив їх сприяти йому молитвами, просити Бога укріпити його в майбутньому мученицькому подвигу за Христа: "Його шукаю, за нас померлого, Його бажаю, за нас воскреслого ... Моя любов розіп'ялась, і немає в мені вогню, люблячого матеріальне, але вода жива і говорить в мені, зсередини волає мені: "Іди до Отця".

          Зі Смирни святий Ігнатій прибув до Троади. Тут його застала радісна звістка про припинення гонінь на християн в Антіохії. З Троади святий Ігнатій відплив до Неаполя (до Македонії) і потім у Филипи.

          По дорозі до Риму святий Ігнатій відвідував храми, виголошував повчання і настанови. Тоді ж він написав ще шість послань: до ефесян, магнезійців, траллійців, філадельфійців, до єпископа Смирнського Полікарпа. Всі ці послання збереглися і дійшли до наших днів.

          Римські християни зустріли святого Ігнатія з великою радістю і глибокою скорботою. Деякі з них сподівалися умовити народ відмовитися від кривавого видовища, але святитель Ігнатій благав не робити цього. Схиливши коліна, він молився разом з усіма віруючими про Церкву, про любов між братами, і про припинення гонінь на християн.

          У день язичницького свята 20 грудня святого Ігнатія вивели на арену цирку, і він звернувся до народу: "Римські мужі, ви знаєте, що я засуджений на смерть не заради злодіяння, але заради Єдиного мого Бога, любов'ю до Якого я охоплений і до Якого прагну. Я Його пшениця і буду змелена зубами звірів, щоб бути Йому чистим хлібом ". Відразу ж після цього були випущені леви. Передання оповідає, що, йдучи на страту, святий Ігнатій невпинно повторював Ім'я Ісуса Христа. Коли його запитали, чому він це робить, святий Ігнатій відповів, що носить це Ім'я в своєму серці, "а Хто зображений у моєму серці. Того я вустами сповідую". Коли святий був розтерзаний, виявилося, що серце його незаймане. Розрізавши серце, язичники побачили на внутрішніх сторонах його золотий напис: "Ісус Христос". У ніч після страти святитель Ігнатій з'явився багатьом віруючим уві сні, щоб їх утішити, а деякі бачили його, як він молиться.

          Почувши про велику мужність святителя, Траян пошкодував за ним і припинив гоніння на християн. Мощі святого Ігнатія перенесені в Антіохію, а згодом зі славою повернені і покладені 1 лютого в церкви в ім'я священномученика Климента, папи Римського (91 - 100).

          Пам’ять 2 січня.

© 2024 - Паломницький центр При використанні інформації з нашого сайту посилання на https://bpc.org.ua є дуже бажаним.